Czynniki wpływające na atrakcyjność kantoru internetowego

Obecnie w Polsce działa około 50 różnych kantorów internetowych i społecznościowych platform wymiany walut. Duża konkurencyjność na rynku przekłada się na atrakcyjne kursy walut. Tak duża oferta sprawia jednak z drugiej strony, że osoby niezaznajomione bliżej z tym tematem mają kłopot podczas dokonywania decyzji. Jak więc wybrać najlepszy internetowy kantor?

Znaczenie mają nie tylko kursy kupna i sprzedaży

Większość osób, które poszukują kantorów online, pod uwagę bierze jedynie proponowane kursy. Takie kryterium stosują zresztą również wszystkie znane porównywarki kantorów. Atrakcyjne kursy kupna i sprzedaży są niewątpliwym atutem dla potencjalnych klientów. Jednak warunki cenowe to nie jedyny czynnik, jaki należy przeanalizować. Wybierając internetowy kantor, warto sprawdzić także następujące kwestie:

  • jak bardzo wiarygodna jest firma oferująca wymianę walut online oraz jak długo działa na rynku (kapitał zakładowy i forma prawna przedsiębiorstwa),
  • średni czas wymiany walut (także wypłaty środków),
  • kompletność danych podanych na stronie internetowej,
  • rodzaj i poziom zabezpieczeń stosowanych przez serwis internetowy,
  • wysokość kosztów związanych ze zwrotnym przelewem na rachunek klienta,
  • politykę w zakresie danych osobowych klientów (zgoda na przetwarzanie danych osobowych równoznaczna jest ze zgodą na sprzedaż poufnych danych o klientach).

Drogie przelewy redukują ewentualne oszczędności

W wielu bankach krajowy przelew walutowy traktowany jest wciąż jako usługa wykraczająca poza standardową ofertę. Wówczas przelewanie franków, euro czy dolarów nie jest darmowe. Jednorazowa opłata wynosić może nawet kilkadziesiąt złotych. Szybko i co najważniejsze, bezpłatne realizowane są z kolei przelewy wewnętrzne walutowe, czyli te w obrębie jednego banku. Dobry internetowy kantor posiadać więc powinien konta w przynajmniej kilkunastu najpopularniejszych bankach w kraju. Takie rozwiązanie niewątpliwie przyspiesza wypłatę środków oraz chroni klientów przed wysokimi kosztami przelewów zewnętrznych. Mało znane kantory mogą mieć natomiast tylko jedno konto bankowe. W rezultacie klienci niejednokrotnie są zmuszeni opłacać dodatkowe, wysokie opłaty związane z zewnętrznymi przelewami walutowymi. Taki, dodatkowy koszt skutecznie redukuje ewentualną oszczędność, jaka powstaje z zakupem tańszej waluty (po atrakcyjniejszym kursie).

Przed podjęciem decyzji warto też sprawdzić opinie o poszczególnych kantorach w Internecie, zwłaszcza na portalach i forach tematycznych. Najlepiej odwiedzać te serwisy, gdzie opinii i wypowiedzi jest dużo, gdyż są one najbardziej miarodajne. Zawsze o zdanie można też popytać znajomych i przyjaciół. Być może ktoś z nich korzystał już z e-kantoru i będzie mógł posłużyć radą.