Kantor wymiany walut – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę wybierając internetowy kantor wymiany walut? Najważniejsza jest wysokość kursu waluty, a może lepiej kierować się opiniami znalezionymi w Internecie? Wymiana online jest opłacalna pod warunkiem, że wybrany serwis zaspokoi wszystkie potrzeby swoich klientów. Tymczasem oferta na rynku jest bardzo szeroka i nietrudno się pogubić.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności klienci patrzą na ceny konkretnej waluty i jest w tym sporo racji. Jednak wysokość kursu to nie wszystko. Często też zdarza się, iż atrakcyjne ceny, które widać w porównywarkach nie zawsze odpowiadają realnym warunkom cenowym. Ponadto w kantorach online kursy walut aktualizowane są na bieżąco, nawet co 15 sekund. Istotne jest to, aby było oparte na notowaniach z rynku Forex. W ten sposób nie dochodzą do tego koszty dodatkowo pobierane przez pośredników np. banki.

Niemal każdy kantor wymiany walut oferuje wymianę kilku najpopularniejszych walut – funtów brytyjskich, euro, dolarów amerykańskich czy franków szwajcarskich. Warto jednak rozważyć wybór takiego, gdzie opcji jest więcej. Może to bowiem przydać się w przyszłości. Niektóre e-kantory mają w swojej ofercie nawet kilkanaście różnych walut. Czasem można napotkać również takie, które ustaliły minimalny limit wymiany – 100 jednostek obcej waluty. Limitu maksymalnego natomiast raczej nigdzie nie ma.

W kantorach założenie konta jest darmowe, w wielu nie pobierana jest również prowizja od przeprowadzonych transakcji. Jednak na rynku są też takie, które liczą sobie 0,2% od wartości danej transakcji. Bardzo istotna jest również informacja ile banków jest obsługiwanych bezpośrednio przez kantor wymiany walut. Transakcja wymiany przez Internet polega bowiem na przesłaniu pieniędzy na wskazany rachunek bankowy i czekaniu na przelew zwrotny, już w wybranej walucie. W najlepszym wypadku może to zająć zaledwie kilka minut. Warunkiem jest to, że klient posiada konto w tym samym banku co kantor. Jednak równie dobrze czas oczekiwania może wynieść 2-3 dni. Ponadto przelewy do innych banków mogą być dodatkowo płatne.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do kantoru warto dowiedzieć się o tym kto jest właścicielem danego serwisu. Takie informacje zawsze w łatwy sposób można zweryfikować na stronie Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Najlepiej postawić na e-kantor z kilkuletnim doświadczeniem i o większym kapitale zakładowym. Od kapitału uzależniona jest bowiem ewentualna odpowiedzialność wobec wierzycieli. W przypadku działalności jednoosobowej za zobowiązania firmy odpowiada właściciel, ale nie ma możliwości sprawdzenia jego majątku. Rzetelne kantory posiadają również stosowne certyfikaty przyznawane przez różne instytucje rynkowe.