Wirtualny kantor a kantor stacjonarny

Kantor stacjonarny jest instytucją, którą każdy dobrze zna. Na rynku funkcjonują już od przeszło 20 lat. Wciąż nowością na rynku jest natomiast wirtualny kantor. Pierwszy kantor tego typu pojawił się dopiero w roku 2009. Jednak ich popularność cały czas rośnie i coraz więcej osób decyduje się na wymianę waluty w sieci. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

Kantory stacjonarne wciąż cieszą się sporym zaufaniem klientów. Są łatwo dostępne, a sama  wymiana waluty jest niezwykle prosta. Spread w ich przypadku wynosi średnio 4-5%. Ponadto działają w pełni legalnie, posiadają zezwolenia oraz wpis do Rejestru Działalności Kantorowej. Przy większych transakcjach można pokusić się również o wynegocjowanie lepszej ceny.

Natomiast wciąż wiele osób nie wie jak funkcjonuje wirtualny kantor. Boją się one nieznanego i utraty swoich pieniędzy. Jednak ich popularnosć rośnie, gdyż są tańsze niż te tradycyjne kantory stacjonarne. Spread wynosi zazwyczaj od 0,5 do 2%. Jest to różnica szczególnie mocno odczuwalna przy wymianie większej sumy pieniędzy, stąd coraz częściej korzystają z e-kantorów np. kredytobiorcy. Ponadto transakcja przeprowadzana jest bez wychodzenia z domu, wystarczy jedynie dostęp do sieci. Można to zrobić w zasadzie o dowolnej porze dnia i nocy. Konieczne jest z kolei posiadanie konta walutowego.

Wirtualny kantor zapewnia wbrew pozorom swoim klientom znaczne bezpieczeństwo. Wszystkie punkty wymiany muszą bowiem spełnić te same wymagania które wynikają z ustawy o prawie dewizowym oraz o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. W razie wątpliwości zawsze można dany kantor sprawdzić w Rejestrze Działalności Kantorowej.

Ponadto w Internecie bardzo łatwo i szybko można porównać ofertę konkurencyjnych kantorów. Można np. skorzystać z licznych, dostępnych w sieci porównywarek kantorów internetowych i wybrać najlepszą platformę pod kątem spreadu, reputacji,  kosztów przelewów itd. Dodatkowo klient ma możliwość śledzenia na bieżąco wszystkich transakcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorców. Wymiany można dokonać w dowolnym miejscu i czasie, co z kolei nie jest bez znaczenia dla turystów.

Warto także pamiętać, że kantory internetowe oferują szereg dodatkowych usług – alerty sms o kursach, zlecenia wymiany czekające na odpowiedni kurs itd. W wielu z nich można także negocjować kurs podczas wymiany większej sumy pieniędzy oraz przesłać wymienioną walutę bezpośrednio do wybrane wcześniej konto. Powinni na to szczególnie zwrócić uwagę np. emigranci zarobkowi.

Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości tendencja pozostanie taka sama i wciąż będzie rosnąć popularność kantorów internetowych. Wynika to m.in. z coraz większego poziomu cyfryzacji społeczeństwa.